blog - Audiovna.cz

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

blog

Omalovánka zebry Audiovny pro malé počtáře
Omalovánku můžete jednoduše vytisknout nebo uložit soubor do počítače a vybarvit např. v programu Malování
(klikněte na tlačítko stáhnout a soubor uložte nebo vytiskněte)

Stáhnout
_______________________________________________

Hudební kavárna na každém rohu?

Ano, projekt Koncert.unas.cz nyní přichází s dalším rozšířením svých aktivit s názvem Kavárenské koncerty. Hudební kavárnou (cukrárnou) se tak, alespoň dočasně, může stát téměř každá taková provozovna.
Koncert.unas.cz je zprostředkovatelem komunikace mezi folkovými hudebníky a organizátory malých koncertů. Celý projekt je nekomerční a jeho provoz je hrazen jen z případných dobrovolných příspěvků. „Doposud jsme se věnovali jen tzv. Domácím koncertům v žánrech Folk, Country, Bluegrass a v žánrech, které nejsou považovány za hlavní proud neboli Mainstream“, říkají zástupci projektu. „Rozšířit portfolio i o Kavárenské koncerty vidíme jako šanci, jak dostat živou hudbu mezi ještě více lidí a podpořit tak nejen návštěvnost kaváren, ale i kulturu v místních komunitách.“
Zástupci projektu postupně vytipovávají podniky po celé republice, které obdrží email s informacemi o kavárenských koncertech. Přihlásit se na adrese www.koncert.unas.cz ale může každý provozovatel kavárny (či cukrárny), který má zájem uspořádat takovou akci, naplnit svůj podnik k prasknutí, zvýšit tak tržby a získat nové zákazníky. V kavárně s příjemným prostředím a milým personálem se pak z těchto nových zákazníků často stávají zákazníci stálí. A jak slibují provozovatelé serveru, uspořádat koncert jeho prostřednictvím není vůbec nic složitého. Jejich příručka Vás povede krok za krokem.
Registrovat se mohou bezplatně i kapely, které mají zájem účinkovat na Domácích nebo Kavárenských koncertech. Systém serveru Koncert.unas.cz díky svým pravidlům nabízí i jisté záruky solidnosti pro obě strany. Strávit tak příjemné chvíle v prostředí Vaší oblíbené kavárny u šálku kávy, a současně být divákem jedinečného koncertu, je nyní nadosah. Stačí sdílet tento článek s jejími provozovateli J.
Kavárenské koncerty, podobně jako Domácí koncerty, mají jedinečnou komorní atmosféru. Tu vyhledávají často i kapely, které vyprodávají daleko větší kulturní stánky. Zkuste jí zažít!  -ok- -mkb-

______________________________________________________________________________

Domácí koncerty
I u nás se v posledních letech stávají běžnou kulturní akcí domácí koncerty. Ve světě mají dlouholetou tradici a těší se veliké oblibě. Díky komorní atmosféře poskytují nevšední kulturní zážitek jak divákům, tak i hudebníkům. V České republice se ve větším měřítku díky iniciativě Vážný zájem začaly pořádat koncerty klasické hudby. Rozšířit tento trend i do jiných hudebních žánrů je cílem projektu Koncert.unas.cz, který byl spuštěn v létě 2017. Koncerty se pořádají už pro 15 diváků, na což postačí i běžný obývací pokoj.
Stejně jako iniciativa s názvem Vážný zájem funguje i projekt Koncert.unas.cz jen jako zprostředkovatel mezi hudebníky a pořadateli domácích koncertů. Žánrově se však zaměřuje na folkovou, country, bluegrassovou, ale i jakoukoliv jinou hudbu, kterou bychom nezařadili do středního proudu. Jako pořadatel domácího koncertu se může přihlásit kdokoliv. Pro hudebníky je registrace také zdarma a nezávazná. Za zprostředkování zaplatí pořadatel pouze dobrovolný příspěvek, a to až po uskutečnění koncertu.
Pro hudebníky jsou domácí koncerty unikátní příležitostí k získání nových posluchačů; pořadatelé mohou uspořádat mimořádné setkání přátel a známých. A pro všechny je to příležitost pro nové a nevšední kulturní zážitky. -mkb- -ok-

______________________________________________________________________________
Moje zážitky z cest
minutový fejeton
Nedávno mě napadlo, že vlastně sbírám zážitky z různých koutů světa a přitom jsem prakticky nevytáhla paty z domu. Vás asi napadne, že to není možné, ale zkuste si to poslechnout: mluvím totiž o cestování na vlnách hudby.
Překrásné jsou například toulky Irskou a Skotskou muzikou. Díky tradičním spirituálům a gospelům zase často zavítám do Afriky nebo Ameriky. Právě tam nás po dlouhá desetiletí odváží náš Spirituál Kvintet, díky jejichž českým textům můžeme s místními pohovořit i po našem. A to už jsem zpátky doma. Nejlepší cestovní kancelář po našich luzích a hájích má Bedřich Smetana, u kterého můžu vybírat hned ze 6 vyzkoušených zájezdů z cyklu Má Vlast. Příště pojeďte se mnou! -mkb- -ok-


_____________________________________________________________________________________________________________________

Ta naše muzika česká?

Zatímco u nás posloucháme Waldemara Matušku, jak zpívá milostné verše o zrajících třešních a teplém větru, stejná melodie zní v originální verzi této písně malým američánkům jako ukolébavka s poněkud neobvyklým textem o utopené huse. Některé dívky si určitě rády prozpěvují, že jejich střevíčky jsou jako ze zlata a dost možná nikdy neslyšely originál s názvem ´Golden Slippers´. Přitom pátrání po původních verzích písní je často velmi zajímavé. Podle výše uvedených příkladů můžeme takovéto české texty rozdělit do dvou skupin: významově podobných a významově rozdílných od originální verze. U druhé z těchto skupin je objevení původního textu často překvapivé.
Mezi americkými fanoušky country hudby se jen stěží najde někdo, kdo nezná jméno John Denver. Přestože vám možná jméno tohoto skladatele, textaře a interpreta nic neříká, velmi pravděpodobně znáte mnohé jeho melodie. Často znějí z úst zpěváků, které bychom do žánru country asi nezařadili. Denverovu ´Annie´s Song´ slýcháme od Karla Gotta jako „Když milenky pláčou“, Peter Dvorský a Karel Černoch nazpívali Denverovu ´Perhaps Love´ a Pavel Bobek zase „Slámu v botách“ namísto původní ´Thank God I´m a Country Boy´. Dobře známé jsou u nás také jeho skladby ´Take Me Home´ (Veď mě dál) anebo ´Rocky Mountain´ (Paní má se má).
Pokud bychom chtěli najít podobné příklady ve světové hudbě, asi nejpříkladnější by byla ´Love Me Tender´ (Elvis Presley), kde původní verze z poloviny 19. století nese název ´Aura Lee´. V jiném žánru pak zajímavě zapracoval do svých písní rapper Coolio tvorbu skladatele klasické hudby - jeho ´See You When You Get There´ prolíná melodie od německého barokního skladatele Pachelbela.
Díky internetu mohou v dnešní době pátrat po originálech písní z pohodlí domova nejen erudovaní muzikologové. -ok-

______________________________________________________________________________

Dokáží pouliční miniknihovny generovat nové čtenáře?
V posledních letech se i v naší republice stále častěji setkáváme s veřejnými miniknihovnami. Jejich principem je bezplatné a svobodné půjčování knížek, které stojí na jednoduchém pravidlu: vezmi si knížku a zase jí vrať nebo přines nějakou jinou.
Zakladatelem této iniciativy je Tod
d Bol z USA, odkud se pod názvem Little Free Library šíří do celého světa.  Jen registrovaných miniknihoven je dnes více než 32 000. V České republice se o popularizaci projektu mimo jiných zasloužil internetový server mini.knihovna.cz, který vytváří skupina brněnských studentů.
Miniknihovny obsahují literaturu všech žánrů pro děti i dospělé. Podporují tak četbu u lidí všech věkových skupin i vzdělání . Kladným zjištěním  v souvislosti s provozem pouličních půjčoven je fakt, že s vandalismem se potýkají jen v relativně malé míře. Počtem vandaly zničených budek se tak nevymykáme celosvětovému průměru.
Za zmínku zde stojí i principem podobná iniciativa s názvem Semínkovna, kde lidé navzájem sdílejí semena rostlin.
Takovýmto projektům vděčíme za to, že se náš veřejný prostor stává bohatším a pestřejším.
-ok-

_______________________________________________________________________________
Miniknihovna Zeleneč s integrovanou "Semínkovnou"  zahájila provoz v polovině září 2015

Jako první miniknihovna v ČR nabízí miniknihovna Zeleneč kromě tradičního svobodného a bezplatného sdílení knih i  prostor pro "Semínkovnu". Spojuje tak fenomén knihoven tohoto typu, kterých je již více než 32 000, s novější iniciativou sdílení osiva, která se nyní velmi rychle rozrůstá. Více v sekci "Miniknihovna".
________________________________________________________________________________

Proč audioknihu?
Zatímco v zahraničí je namluvená verze knihy poměrně běžným doplňkem verze tištěné, u nás máme audioknih poskromnu. Zatím je totiž málo našich spisovatelů, kteří vědí, že se oba tyto formáty navzájem podporují. Popularizace audioknih je tak náročnější a s malou poptávkou roste i cena takové nahrávky. Výrobní náklady totiž nelze snížit pod určitou hranici. Ptáte se, jak se oba formáty knihy mohou podporovat? Ten, kdo si knihu bude chtít přečíst, tak si jí koupí a přečte. Ten, kdo si knihu nebude chtít přečíst, tak si jí nekoupí a nepřečte. A pokud nebude existovat její audioverze, tak si jí ani neposlechne a nikomu nebude moct říct, že tato kniha je opravdu dobrá.
Audiokniha je tedy vhodná nejen pro zrakově postižené a děti, které ještě neumí číst. Určitě si jí oblíbí zarputilí nečtenáři, stejně jako vášniví čtenáři, kteří chtějí „číst“ i při řízení automobilu, vaření, či jiné pracovní činnosti. Je vhodná i pro ty, které bolí oči z celodenní práce na počítači, ale také pro ty, kterým v dnešní uspěchané době nezbývá na čtení knih síla nebo čas. Audiokniha je výborný relaxační prostředek, který Vás oprostí od všedních starostí.
Žijeme v době, kdy si můžeme audioknihu stáhnout přes internet a ušetřit tak peníze za zvukový nosič a dopravu. Žijeme také v době, kdy můžeme takovou knihu poslouchat pomocí MP3 přehrávače, mobilního telefonu, tabletu nebo autorádia prakticky kdekoliv.
Audiovna.cz se chce přidat k popularizátorům audioknih na našem trhu a mimo jiného nabídnout audioknihy ze své vlastní dílny v profesionálním zpracování. Vezměte příjemně namluvenou audioknihu, nasaďte si sluchátka, nerušte svého partnera rozsvícenou lampičkou a v duchu našeho sloganu zavřete oči a přečtěte si knížku. - ok -

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky